Obwody drukowane są obecne niemal w każdym urządzeniu elektronicznym. Wiele osób próbuje wykonać je samodzielnie – jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, jednak czasami można popełnić pewne błędy. Zobacz jakie pomyłki mogą się zdarzyć podczas montażu płytek PCB - najczęściej popełniane błędy.
Tajemnica odpadających krawędzi
Jedna z popularnych metod wykonywania obwodów drukowanych wiąże się z użyciem żelazka – pozwala ono na przeniesienie nadruku z papieru bezpośrednio na miedź. Niestety, wielu osobom zdarza się stosować zbyt słaby nacisk – szczególnie na krawędziach – co sprawia, że nie są one odpowiednio wytrzymałe.
Problemy trawienne
Bardzo ważnym etapem przygotowania płytki PCB jest jej wytrawienie. Ważne jest, aby użyć w tym celu odpowiedniego wytrawiacza (najlepiej sprawdza się B327), ale także dopilnowanie, by woda, do której go wlewamy, miała odpowiednia temperaturę. Jeśli będzie ona zbyt zimna – czyli poniżej pięćdziesięciu stopni Celsjusza – wypalenie nie przyniesie spodziewanych rezultatów.
Czas nie goni nas
Kolejnym błędem, który wiąże się z etapem wytrawiania, jest zbyt krótkie trzymanie płytki w wytrawiaczu. Jeśli czas ten będzie krótszy niż pięć – dziesięć minut, reakcja nie będzie miała szans przebiec do końca, a więc płytka nie będzie wyrobem wysokiej jakości.
Bez zabezpieczeń
Płytki PCB wykonuje się z miedzi, a więc materiału, który silnie reaguje z tlenem i wodorem, które znajdują się w powietrzu. Jeśli nie zostanie ona odpowiednio zabezpieczona, szybko straci swój piękny, pomarańczowy kolor i połysk, stając się ciemna. Spowoduje to także niepożądany wzrost jej rezystencji.
Kręć się, kręć, wiertło!
Wielu młodych elektryków nie jest w stanie określić, jaki rodzaj wiertła sprawdzi się przy robieniu dziurek w płytce. Niedoświadczone osoby często sięgają po wiertła „klasyczne”, zamiast tytanowych, co znacznie utrudnia przygotowanie otworu.
Umiejętność samodzielnego przygotowania obwodu drukowanego jest dzisiaj bardzo użyteczna. Wystrzegając się powyższych błędów, masz szansę stworzyć płytkę idealną!
Odkąd mam u siebie obwody drukowane https://tspcb.pl/ to jeszcze nie udało mi się zrobić nic głupiego i póki co, wszystko działa jak należy. Jednak to o czym piszecie to faktycznie może się pojawić i nawet nie będziemy wiedzieć kiedy nasza płytka ulegnie uszkodzeniu. Dlatego ja za każdym razem staram się zachowywać z nimi bardzo delikatnie.
OdpowiedzUsuń