Wszystko o obwodach drukowanych i elektronice, blog

Być może spotkałeś się kiedyś  z pojęciem „płytki PCB”. Czy jednak wiesz, czym tak naprawdę owe płytki są i gdzie się je stosuje w dzisiej...

Gdzie się stosuje Płytki Drukowane PCB?


Być może spotkałeś się kiedyś  z pojęciem „płytki PCB”. Czy jednak wiesz, czym tak naprawdę owe płytki są i gdzie się je stosuje w dzisiejszej elektronice? Uchylamy rąbka tajemnicy!
plytka-pcb

(przykładowa płytka pcb, zdjęcie dzięki serwisowi Circuit Expert)

Płytka PCB - Co to? 


Rozwinięcie tajemniczego skrótu PCB oznacza printed circuit board, czyli płytkę wykonaną z izolacyjnego materiału, która zawiera połączenia elektryczne i punkty lutownicze. Na uwagę zasługuje na pewno sposób wykonywania takich płytek – stosuje się bowiem tutaj tak zwaną „metodę trawienia”. Używa się w tym celu płytek pokrytych miedzą. Później, przy użyciu niezwykle dokładnych, nowoczesnych technik, nanosi się na nie odpowiedni wzór ścieżek. Później płytka taka jest obrabiana chemicznie. Farby stosowane przy powstawaniu takich płytek mogą być nanoszone zarówno przy użyciu sitodruku, jak i offsetu.

Gdzie można znaleść obwody drukowane?

No dobrze, wiemy jak powstają – ale gdzie można je spotkać? Cóż, odpowiedź brzmi: prawdopodobnie nawet w Twoim domu! Obwody, o których mowa, często tworzą swoistą „bazę” działania takich przyrządów, jak telewizory, laptopy, radioodbiorniki i monitory. Poza „podstawowymi” domowymi sprzętami elektronicznymi, płytki PCB są wykorzystywane również w produkcji rezystorów, filtrów, anten, kondensatorów i izolatorów. Stanowią  one wówczas podstawę ich konstrukcji. Płytki PCB mogą być jednowarstwowe, ale spotyka się także warstwy podwójne lub takie, które składają się z jeszcze większej ilości płytek.
Bardzo ważne jest to, aby stosowane obwody drukowane były dobrej jakości. Choć standardowo płytki PCB nie mają zbyt dużych rozmiarów, ich odpowiednie działanie ma wpływ na funkcjonowanie całych podzespołów danego sprzętu.


0 komentarze: