Wszystko o obwodach drukowanych i elektronice, blog

Zastanawiasz się jakie narzędzia do montażu płytek pcb warto kupić? Zobacz jakie urządzenia warto mieć przy sobie do montażu obwodów druk...

Narzędzia do montażu płytek PCB - jakie i co kupić ?


Zastanawiasz się jakie narzędzia do montażu płytek pcb warto kupić? Zobacz jakie urządzenia warto mieć przy sobie do montażu obwodów drukowanych !

Płytki PCB są obecnie niemal wszędzie wokół nas – dzięki nim możemy korzystać z laptopów, telefonów komórkowych czy zmywarek. Czy jednak wiedziałeś o tym, że płytki tego rodzaju możesz wykonać w zaciszu własnego domu? Zobacz, co będzie CI potrzebne!

Jakie narzędzia przydadzą mi się do montażu płytek pcb?


Drukarka laserowa

Absolutna podstawa. Warto mieć ją u siebie w domu, albo drukować obwody u kogoś znajomego – w punktach ksero przeważnie jakość wydruku nie jest zadowalająca.

Ważny jest również odpowiedni papier – muszą to być kartki cienkie, kredowe. Ryzę tego rodzaju można kupić w porządnym sklepie papierniczym albo w jednym ze sklepów internetowych.

Żelazko

Jak się okazuje, może ono służyć nie tylko do likwidowania zagnieceń na koszulach – jest także niezbędne podczas „chałupniczego” wyrobu obwodów drukowanych. Żelazko posłuży do naprasowania wydruku z tonera na powierzchnię płytki. Najlepiej, jeśli będzie to żelazko starego typu – czyli posiadające gładką powierzchnię bez dziurek.

Dociskacz

Przyda się podczas dociskania papieru do rozgrzanej uprzednio płytki. Przedmiot powinien być mały oraz dosyć ciężki – doskonale sprawdzi się na przykład stary pojemnik na przyprawy. Może to być również odpowiednio twardy korek.

Wytrawiacz

Można użyć chlorku żelaza albo B327. Potrzebne będzie też naczynie do podgrzania wytrawiacza oraz mieszadełko (w żadnym razie nie metalowe!). Używając specyfiku, załóż ochronne rękawiczki – kontakt z substancją może być szkodliwy.

Rozpuszczalnik nitro i kalafonia

Roztwór, jaki otrzymamy po dodaniu kalafonii do rozpuszczalnika, potrzebny będzie do pomalowania płytki – to właśnie on nadaje płytce charakterystyczny, pomarańczowy kolor. 

Nitrokalofonię trzeba na płytkę nanieść pędzelkiem – najlepiej wybrać niewielki, umożliwiający wykonywanie precyzyjnych ruchów. Na szczęście, ta mikstura ma całkiem znośny zapach.

Stworzenie obwodu drukowanego nie jest wcale trudne, a może pomóc zaoszczędzić sporo pieniędzy. Na pewno montaż własnych płytkę PCB przyniesie też wiele satysfakcji wszystkim zapalonym elektrykom!

0 komentarze: