Wszystko o obwodach drukowanych i elektronice, blog

Montaż powierzchniowy czy przewlekany w produkcji PCB? - zobacz który montaż jest bardziej korzystniejszy, efektywniejszy i szybszy w ek...

Montaż powierzchniowy czy przewlekany w produkcji PCB?

montaz-powierzchniowy-przewlekany-produkcja-pcb


Montaż powierzchniowy czy przewlekany w produkcji PCB? - zobacz który montaż jest bardziej korzystniejszy, efektywniejszy i szybszy w eksploracji.


Obwody drukowane znajdują się niemal w każdym współczesnym sprzęcie elektronicznym. Wielu młodych adeptów elektroniki próbuje je tworzyć samodzielnie.

Niezwykle istotny jest również proces montażu obwodów drukowanych. Który z nich jest lepszy – ten powierzchniowy czy przewlekany?

Montaż powierzchniowy


Montaż powierzchniowy płytek PCB przebiega automatycznie. Elementy przeznaczone do montażu powierzchniowego (oznaczane często skrótem SMD) mają niewielkie rozmiary, płaskie obudowy i końcówki lutownicze w formie „kołnierzy” , których zadaniem jest obejmowanie końca obudowy. Sporymi rozmiarami charakteryzują się natomiast końcówki lutownicze.

Komponenty są przyklejane bezpośrednio do płytek PCB. Jeśli zachodzi taka potrzeba, płytka obwodu może zostać obłożona komponentami z obydwu stron.

Łączenie wyprowadzeń odbywa się w specjalnie przeznaczonym do tego celu piecu.

Ważną zaletą montażu powierzchniowego jest oszczędność miejsca na płytce PCB. Umożliwia on także montaż dużej ilości płytek w krótkim czasie, co wiąże się jednak z wyższymi kosztami
używanych maszyn.

Montaż przewlekany


Elementy, które są przystosowane do tego rodzaju montażu, posiadają wyprowadzenia w postaci drutów. Podczas montażu są one przewlekane przez otwory w płytkach i lutowane do ścieżek przewodzących, które znajdują się po przeciwnej stronie płytki. Ten rodzaj montażu (oznaczany przez techników i inżynierów skrótem THT), może być przeprowadzany zarówno ręcznie, jak i automatycznie, z wykorzystaniem nowoczesnej technologii.

Przy produkcji seryjnej, lutowanie najczęściej jest przeprowadzane „na fali”, czyli przy użyciu techniki polegającej na  przesuwaniu obwodu po włożeniu na miejsca wszystkich potrzebnych do lutowania elementów, nad powierzchnią lutu w postaci ciekłej.

Płytki wykonywane przy użyciu montażu THT charakteryzują się większą wytrzymałością połączeń oraz niewysokim kosztem wykonania małych serii produkcyjnych.

Istnieje jednak również pewna wada montażu przewlekanego: gorsze właściwości elektryczne płytek, zwłaszcza przy dużych częstotliwościach.

Decydując się na rodzaj montażu, warto wziąć pod uwagę zalety i ograniczenia obu dostępnych metod. Montaż ma przecież wpływ na działanie płytki, a więc i całego sprzętu!

0 komentarze: