Wszystko o obwodach drukowanych i elektronice, blog

Obwody drukowane są niezwykle popularne oraz znajdują wiele zastosowań w dzisiejszej technice. Należy jednak wiedzieć, że podczas ic...

Bezpieczeństwo podczas montowania płytek pcb


plytka-niebieska-pcb

Obwody drukowane są niezwykle popularne oraz znajdują wiele zastosowań w dzisiejszej technice. Należy jednak wiedzieć, że podczas ich montażu niezwykle ważne jest bezpieczeństwo. Zobacz, jak uchronić się przed przykrymi konsekwencjami montażowych błędów.

Dobry jakościowo surowiec

Przede wszystkim nigdy nie próbujmy montować płytek, które są niewiadomego pochodzenia lub są wykonane z nieodpowiednich materiałów. Czasami mamy tendencję do kupowania obwodów, które kuszą nas niskimi cenami – ta zaś nie zawsze idzie w parze z jakością. Aby nie narazić na zniszczenie na przykład swojego laptopa – co czasem wiąże się z utratą ważnych danych – wybierajmy płytki tylko ze sprawdzonego źródła. Jeśli zaś wykonujemy obwody drukowane samodzielnie – zawsze sięgajmy po materiały z odpowiednimi atestami – najistotniejszy jest tutaj oczywiście certyfikat ISO. Należy wiedzieć, że podczas montażu płytek, zgodnego z dzisiejszymi standardami, nie stosuje się już ołowiu. Najbardziej skomplikowane płytki, z dużą ilością punktów lutowniczych, pokrywane są złotem, co zwiększa ich trwałość.

Odpowiedni kształt i rozmiar

Ważne, aby płytki posiadały odpowiedni rozmiar i kształt, dopasowany do Twojego urządzenia. Nawet kilka milimetrów różnicy może uszkodzić delikatne podsystemy! Nie wahaj się więc prosić o odpowiednie docięcie płytki. Jeśli wystąpi taka potrzeba, zwróć uwagę na to, czy osoba przygotowująca płytkę przygotowuje ją do nacinania po liniach prostych. Jeśli decydujesz się na metalizowanie płytki z przelotkami, pamiętaj, że średnica zewnętrzna powinna być większa od otworu o minimum 0,8 milimetra. 

Kontrola jakości płytek

Płytki PCB, nawet te jednowarstwowe, są podstawą działania większości urządzeń elektronicznych. Jeśli więc na przykład jakiś obwód nie wytrzyma natężenia, cały sprzęt narażony jest na zniszczenie. Pamiętajmy więc o tym, że zakłady zajmujące się produkcją i sprzedażą obwodów drukowanych muszą co jakiś czas testować swoje wyroby. Powinny one przechodzić „sprawdziany” optyczne i elektryczne, przeprowadzane przy pomocy profesjonalnych urządzeń.

Płytki PCB są właściwie wszechobecne. Wybierajmy jednak firmy, które oferują nie tylko szybki i ekonomiczny, ale przede wszystkim bezpieczny montaż obwodów.

0 komentarze: