Wszystko o obwodach drukowanych i elektronice, blog

Obwody drukowane – czyli płytki PCB – są obecne niemal we wszystkich nowoczesnych sprzętach elektronicznych. Prezentujemy słownik ob...

Słownik obwodów drukowanych - 5 przydatnych pojęćObwody drukowane – czyli płytki PCB – są obecne niemal we wszystkich nowoczesnych sprzętach elektronicznych. Prezentujemy słownik obwodów drukowanych - 5 przydatnych pojęć. 

Można je spotkać zarówno w smartfonie i tablecie, jak i urządzeniach eksplorujących kosmos. Warto więc posiadać o nich pewną wiedzę – nawet gdy nie jest się inżynierem. Poniżej prezentujemy „mini słownik”, zwierający kilka najważniejszych pojęć. 

K jak Komputerowe wspomaganie projektowania CAD


Rzecz jasna, w ten właśnie sposób wspomaga się projektowanie płytek PCB.  Jest to taki rodzaj projektowania, w którym komputer odgrywa ważną rolę na każdym etapie tej czynności. Jest on podstawowym narzędziem, z którego korzysta projektant. Proces wspomagania składa się z opracowania dokumentacji konstrukcyjnej, analizy kinematycznej, wytrzymałościowej oraz termicznej, a także optymalizacji. Podczas CAD niebagatelną rolę odgrywa dostęp do baz danych.

L jak Laminat


Laminat jest szczególnym rodzajem kompozytów. W laminatach obecne są tworzywa sztuczne, powstające z połączenia dwóch materiałów o odmiennych właściwościach. Pierwszy z użytych materiałów (zazwyczaj mający postać nici lub cienkich włókien), jest podstawą konstrukcji. Drugi natomiast jest lepiszczem, który chroni również przed korozją i innymi czynnikami zewnętrznymi. Laminaty są  oczywiście stosowane przy produkcji obwodów drukowanych.

O jak Obwód


Jak zapewne wielu z nas pamięta z lekcji fizyki, w elektronice występują różne rodzaje obwodów. Mają one natomiast tę wspólną cechę, że składają się z elementów tworzących zamkniętą drogę dla prądu. W elementach obwodu zachodzą zaś takie procesy, jak wytwarzanie, akumulacja i rozpraszanie energii. Obwód drukowany jest natomiast płytką z materiału izolacyjnego, która posiada  połączenia elektryczne i punkty lutownicze. Obwody takie – zwane również PCB – znajdują zastosowanie w montażu podzespołów elektronicznych. 


S jak Sitodruk


Metoda druku, która jest często stosowana przy produkcji obwodów drukowanych. Niezbędny jest do niej szablon, który tworzy utwardzona warstwa światłoczuła i która nie przepuszcza farby. Stanowi ona negatywowy obraz wzoru. Elementem drukującym są  zaś niezakryte oczka siatki, które z kolei przepuszczają farbę. Siatkę tą powleka się emulsją światłoczuła, którą po wyschnięciu naświetla się w kopioramie. Po wywołaniu oraz późniejszym wysuszeniu siatki można rozpoczynać drukowanie. 

W jak Warstwy


Płytki PCB mogą być jedno- lub wielowarstwowe. W bardzo skomplikowanych urządzeniach często wykonuje się z nich wręcz wielowarstwowe mozaiki. W produkcji warstw płytek PCB stosuje się grube warstwy folii miedzianych. Takie płytki są bardzo dobrym przewodnikiem prądu oraz ciepła.
Czujesz się „doedukowany”? Możesz zatem przystępować do wyboru i zamawiania płytek PCB! Wiedza zawsze bywa przyjacielem dobrych inwestycji i sensownych wyborów.

0 komentarze: